Tartalomjegyzék
A cseresznye számos színben érleli gyümölcseit, hiszen a piroson kívül létezik fekete és sárga cseresznye is. Legismertebbek és legelterjedtebbek a pirosas, bordós színű változatok. A fekete színűek főleg az érési idejük végén váltanak sötét bordós, lilás, feketés színre. Legismertebb fekete fajta a Szomolyai rövidszárú fekete cseresznye, mely egy régi magyar fajta és remélhetőleg mielőbb felkerül a hungarikumok listájára.
A sárga cseresznye egy kanadai fajta, melyet hazánkban 1976 óta telepítenek. Rendkívül jól mutat a piros színű társai közé ültetve. A cseresznye fajták között megkülönböztethetünk korai és kései cseresznye fajtákat. Ezeken belül találhatók a különböző piros, bordó, fekete és sárga színű cseresznyék is. Sárgából nem sok fajta van, nagyon nem terjedt el hazánkban.
Sárga cseresznye jellemzői
- fája középerős növekedésű, felfelé törekvő koronát nevel
- bőven és rendszeresen terem
- repedésre nem hajlamos
- sárga színe miatt a madarak nem károsítják
- június végén, július elején érleli gyümölcseit
- gyümölcse igen nagy méretű, kissé lapított gömb alakú, íze édes-savas, zamatos, lédús
- íze a teljes érés előtt kesernyés
- fedőszíne és húsa egyaránt sárga színű, a napos oldala pirosas is lehet
- magja közepes nagyságú
- porzói: Hedelfingeni óriás, Germersdorfi
- friss fogyasztásra és feldolgozásra egyaránt alkalmas fajta
A sárga színű cseresznyék felhasználása
Friss fogyasztásra és feldolgozásra egyaránt alkalmas fajta. Rendkívül mutatósak a gyümölcsei a piros cseresznyék mellett. Ebből is készíthető befőtt, lekvár és kandírozott cseresznye egyaránt. Mivel a cseresznye magas vitamin- és ásványi anyag tartalma miatt igazán egészséges, érdemes minél többet feldolgozni és elrakni belőle télire is. A sárga színű cseresznye is aszalható, de rendkívül jól le is fagyasztható.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Cseresznye
Vissza a kategória cikkeihez