Tartalomjegyzék
A cseresznye mellékhatása is érdekes lehet a számos jótékony hatása mellett. Ez a gyümölcs nagyon népszerű, sok száz fajtája ismert és termesztett az egész világon. A termésének színe az egészen világos fehéres sárgától a szinte feketéig terjed. Nagysága és alakja a kicsi kerek szemektől, a nagy szív alakúig szintén nagyon sokféle és a héja is vastag és vékony egyaránt lehet. Rendkívül egészséges és kalóriában szegény, de vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag gyümölcs. Magas a víz és a rost tartalma is, aminek köszönhetően a fogyókúrás étrendek remek kiegészítője lehet, de létezik cseresznye diéta is. A cseresznye fajtái a koraitól a késői fajtákig több hónapon keresztül érlelik piros, zamatos gyümölcseit, melyeket teljesen érett állapotában fogyasszunk. Rendszeres fogyasztása mellett számos betegség megelőzhető. Hazánkban nagyon nagy népszerűségnek örvend, így a cseresznye szezonban az ország számos pontján tartanak Cseresznye fesztivált is.
Cseresznye jótékony hatásai
- vértisztító
- csökkenti a vér húgysav szintjét
- méregtelenítő
- anyagcsere fokozó
- rendkívül jó bőrtisztító
- a hormontermelést is pozitív irányba módosíthatja
- remek folyadékpótló
- hatékony segítség a gyulladásos megbetegedésekkel szemben
- jótékonyan hat az emésztésre, az egészséges bélrendszer működésére
- segítség a székrekedés ellen, mivel hashajtó hatása van
- fokozza az immunrendszer működését
A cseresznye mellékhatása
A számos jótékony hatása mellett számolni kell a káros hatásaival is. Ezt pedig a cseresznye magja okozhatja, akárcsak a szilva, sárgabarack vagy az alma magjai esetében is. Előfordul, hogy véletlenül lenyelünk ezekből a magokból, és azzal nincs is probléma. De nem érdemes rendszeresen elrágni a magokat, ugyanis a magban található nagy mennyiségű cián mérgezést okozhat. A cián egy rendkívül mérgező vegyület.
Az cseresznyemag természetesen nem közvetlenül tartalmazza a ciánt. Önmagában attól, hogy lenyeljük, megfogjuk, megszagoljuk még nem kerül méreg a szervezetünkbe. Elrágva és úgy lenyelve azonban egy amigdalin nevű vegyület fog érintkezni a gyomorban lévő enzimekkel és többek között hidrogén-cianidra fog elbomlani. Ez pedig már mérgező. Nemcsak ránk nézve, de a házi kedvenceknek sem ajánlatos ezért cseresznyét adni magostól. Cseresznye kutyának adva ugyanolyan veszélyes, mivel a magja rájuk nézve is mérgező.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Cseresznye
Vissza a kategória cikkeihez